Chuť vyběhat si VELKOPAVLOVICKOU MERUŇKU roste!

Související objekty

Jarní přechod Pálavy 2020

Jarní přechod Pálavy 2020
T. J. Sokol Velké Pavlovice pořádá pro všechny milovníky pohybu na čerstvém vzduchu další ročník Jarního přechodu Pálavy se Sokolem Velké Pavlovice ...
Více informací >>

Chuť vyběhat si VELKOPAVLOVICKOU MERUŇKU roste!

Fotogalerie

img-7396-1.jpg img-7396-1.jpg
img-7108-2.jpg img-7108-2.jpg
img-7288-1.jpg img-7288-1.jpg
img-7415-1.jpg img-7415-1.jpg
img-7448-1.jpg img-7448-1.jpg
img-7820-1.jpg img-7820-1.jpg
VP-1681.jpg VP-1681.jpg
VP-1741.jpg VP-1741.jpg
27. března 2017
Popis

II. ročník BĚHU O VELKOPAVLOVICKOU MERUŇKU, který se uskutečnil ve Velkých Pavlovicích v sobotu 25. března 2017, se nesl v duchu hattricku rekordů. Prvním rekordem byla účast všech závodníků. Letos si vychutnalo výstřel na startovní čáře celkem 294 závodníků, což je oproti premiérovému loňskému ročníku nárůst o 13 běžců. Druhý a třetí rekord byly traťové. Ty se podařilo překonat v obou kategoriích, tedy v mužích i ženách. Traťovou rekordmankou roku 2017 se stala stejně jako loni Irena Pospíšilová – čas 19:06, 5 km (AK Drnovice, roč. 1983), rekordmanem je pak nováček na velkopavlovické startovní listině Jirka Kalus – čas 26:54, 8 km (EKOL TEAM, 1993).

Závodu přálo i počasí, které nenechalo nikoho na pochybách, že jaro už je tu, a to v plné síle. Březnové slunce zatápělo, co to dalo, a tak se teploty na vyhřátých místech šplhaly pomalu až k příjemné dvacítce. Běhu si pak užívali nejen samotní běžci, ale také fanoušci. Ti se pospolu sešli v dopoledních hodinách na školním 150 m dlouhém tartanovém oválu, aby zde mohli zakusit euforickou atmosféru závodu dětských kategorií.

Mladí závodníci, kteří již zvládají taktiku se zde mohli vyřádit. Některým trenérům to sice trochu cukalo s nervy, ale prostě děti závod prožívají po svém. Byly to souboje až do posledních metrů a někdy až za hranicí vlastních sil. A těm, co vydrželi až do poslední dětské kategorie na 50 m zůstane navždy v paměti až neuvěřitelná bojovnost zdravotně postiženého tříletého Garička Válka z Velkých Pavlovic. Ten bojoval s tratí s pomocí chodícího vozíčku s takovým zápalem, že i rozhodčím Běžeckého klubu Hodonín šly slzičky do očí. A i když se mu podlamovaly nožičky, dokázal s nádherným úsměvem projít cílem, za ohromných ovací dojatých diváků.

Hlavní závod měl start a cíl před městským úřadem a na trať závodu se přesně ve 12 hodin vydalo početné pole 149 startujících.

Ženské kategorie na trati dlouhé 5 km opět po roce vyhrála Irena Pospíšilová, navíc, jak bylo již zmíněno v novém traťovém rekordu (19:06). Že roste na Záhorácku, nejen do krásy ;-), parádní běžkyně, dokázala svým umístěním na druhém místě teprve patnáctiletá Zuzka Švejdová (19:59). Třetí ženou v cíli byla současně i vítězka kategorie Ženy 45 Kateřina Doubková (20:09).

Muži absolvovali 8 km, v novém traťovém rekordu vyhrál český reprezentant v triatlonu Jiří Kalus (26:54). Až neuvěřitelnou formu má čerstvý veterán kategorie Muži 40 Luděk Durďák. Druhé místo a čas 27:29, to je zlepšení oproti loňskému roku o 1:30! Na třetím místě doběhl mladičký Dan Fiala (28:33).

Běh o velkopavlovickou meruňku je součástí seriálu běhů MORAVSKO-SLOVENSKÉHO BĚŽECKÉHO POHÁRU 2017 (více na http://bkhod.webnode.cz/), ale současně je určen běžcům hobíkům z řad široké veřejnosti. Pořadatele velmi těší rostoucí zájem a hojná účast velkopavlovických, kterých se po celkovém součtu všech kategorií, od dětí až po veterány, vypravilo na tratě různých délek a obtížností rovných 63 (loni 43).

V dětských kategoriích běželo 37 závodníků z Velkých Pavlovic (loni 18), 26 hochů a 11 děvčat. Úspěšní byli především chlapci, hned tři si odnesli stříbrnou medaili za druhé místo a jeden bronzovou za místo třetí. Tomáš Pecháček (roč. 2006) – 2. místo, kategorie Přípravka hoši, Štěpán Prokeš (roč. 2002) – 2. místo, kategorie Starší žáci, Mikuláš Prokeš (roč. 2012) – 2. místo, kategorie Nejmladší chlapci a Šimon Hejl (roč. 2012) – 3. místo kategorie Nejmladší chlapci.

Velkopavlovická základna kategorie JUNDOR (Junioři – Dorostenci) letos značně posílila své řady a vynesla našemu městu úžasnou a zároveň jedinou zlatou medaili II. ročníku závodu. Získal ji Martin Horák (roč. 2000), který zvládl 1.500 metrů dlouhou trať v čase 5:29! Celkem za místní Juniory vyrazilo 7 běžců, 4 hoši a 3 dívky. Loni to byli pouze 3 hoši.

Kategorie dospělých běžců byla v roce 2017 zastoupena celkově 149 běžci. Výživnou „pětku“ si dalo 54 závodnic a závodníků, ještě výživnější „osmičku“ pak 95 závodníků. Z toho bylo 19 závodníků z Velkých Pavlovic – 7 žen (5 km) a 12 mužů (8 km). U mnohých místních běžců je patrno, především u mužů, že významně potrénovali. Řada z nich si oproti loňsku vylepšila výsledky. Ale bohužel ani tak se nikomu z domorodců nepodařilo vystoupat na nejvyšší stupínky oficiálních kategorií.

O sladkou chuť vítězství však ochuzeni nebyli! Užili si ji díky speciálně vyhlášeným kategoriím NEJLEPŠÍ VELKOPAVLOVČÁK & NEJLEPŠÍ VELKOPAVLOVČANKA. V kategorii NEJLEPŠÍ VELKOPAVLOVČANKA zvítězila Jitka Michnová (roč. 1982), stříbrnou placku si na krk pověsila Karolína Bártová (roč. 1977) a bronzovou pak Lenka Levčíková (roč. 1973). V kategorii NEJLEPŠÍ VELKOPAVLOVČÁK se stal zlatým mužem Lukáš Kynický (roč. 1997), na druhém místě skončil Lukášův otec Radek Kynický (roč. 1972), kteří si oproti loňsku pouze prohodili pořadí, a na třetím Vlastimil Kropáč (roč. 1991).

Letošní II. ročník běhu zaznamenal jednu atraktivní novinku, a to doprovodný program závodního dne. Před vyhlášením výsledků hlavních kategorií vystoupily ve sportovní hale jumperky JUMPINGU Velké Pavlovice pod vedením sesterského dua Moniky a Lucie Crhákových. Skákání na trampolínkách vystřídal street dance v podání tanečního dorostu skupiny N.C.O.D. Všem protagonistům posíláme touto cestou velké poděkování!

Atmosféru sportovního klání si do našeho města přijeli vychutnat i dva političtí matadoři. Zastupitel Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek a poslanec Parlamentu České republiky Mgr. Jiří Mihola, Ph.D.. Oba dva politici jsou vášniví běžci a mají za sebou několik desítek běžeckých závodů. Pan Juránek se postavil k závodu dle očekávání aktivně a zaběhl si jej v náročné osmikilometrové trase. Pan poslanec Mihola byl námi pozvaným čestným hostem, a tak mu byla starostou města panem Jiřím Otřelem a místostarostou města panem Petrem Hasilem doporučena návštěva místních škol za doprovodu ředitelů. Ve školách se pan poslanec se cítí jako doma, poněvadž je bývalý učitel, a i v současnosti přednáší na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity Brno.

Všem zúčastněným závodníkům II. ročníku BĚHU O VELKOPAVLOVICKOU MERUŇKU z Velkých Pavlovic, a to nejen těm, kteří dosáhli na stupně vítězů, patří obrovská gratulace a zároveň upřímné poděkování za podporu rozjíždějící se a do budoucna doufejme tradiční velkopavlovické sportovní akce!

Velké díky patří také všem organizátorům běhu v čele s Městem Velké Pavlovice a Běžeckým klubem Hodonín – Základní škole a Gymnáziu V. Pavlovice, Ekocentru Trkmanka V. Pavlovice, místnímu Klubu důchodců, Službám města V. Pavlovice, vystupujícím v doprovodném programu, fotografům a všem dobrovolníkům, kteří si ochotně ukrojili ze svého pohodlí a volného času a přišli pomoci.

Děkujeme našim sponzorům!

RPS logistic, s.r.o. Velké Pavlovice * Vinařství Suský Velké Pavlovice

Běhu zdar a za rok na startovní lajně na shledanou!

Výsledkové listiny ke stažení ZDE

FOTOGALERIE č. 1 / Foto © 2017 Oldřich Otáhal & Jiří Otřel

FOTOGALERIE č. 2 / Foto © 2017 Milan Kocúrik

Karolína a Radek Bártovi, Pavel Bíla, Petr Hasil - organizátoři II. ročníku Běhu o velkopavlovickou meruňku 2017