I přes nepřízeň počasí Velkopavlovické meruňkobraní úspěšně za námi

Související objekty

Velkopavlovické hody 2020 - ZRUŠENO

Velkopavlovické hody 2020 - ZRUŠENO
Velkopavlovická chasa, TJ Slavoj Velké Pavlovice a Město Velké Pavlovice Vás srdečně zvou na VELKOPAVLOVICKÉ KROJOVANÉ HODY, které se uskuteční v areálu sokolovny ve Velkých Pavlovicích ...
Více informací >>

I přes nepřízeň počasí Velkopavlovické meruňkobraní úspěšně za námi

Fotogalerie

img-1913-1.jpg img-1913-1.jpg
img-1904-1.jpg img-1904-1.jpg
img-1907-1.jpg img-1907-1.jpg
img-1915-1.jpg img-1915-1.jpg
img-1935-1.jpg img-1935-1.jpg
img-1956-1.jpg img-1956-1.jpg
img-1964-1.jpg img-1964-1.jpg
img-2001-1.jpg img-2001-1.jpg
img-2037-1.jpg img-2037-1.jpg
img-1950-1.jpg img-1950-1.jpg
4. července 2017
Popis

Ekocentrum Trkmanka ve spolupráci s Městem Velké Pavlovice v sobotu 1. července již po čtvrté přivítalo návštěvníky na gastronomické akci Velkopavlovické meruňkobraní. Jak již sám název napovídá gastronomie byla namířena na pochutiny vyrobené z meruněk nebo s meruňkami.

Již druhým rokem úrodě meruněk nepřeje počasí a tak bylo složitější vypořádat se s přípravou této akce. Díky místnímu sadaři, dlouhodobého spolupracovníku s ekocentrem, panu Janu Krejčiříkovi byly všechny výrobky vyrobeny z místních meruněk. Bohužel s prodejem čerstvých meruněk to nebylo dle našich představ a zejména poptávku našich návštěvníků jsme nebyli schopni uspokojit. Také počasí při přípravě areálu bylo opravdu aprílové.

I přes všechnu nepřízeň se akce vydařila a nádvoří nejvíce provoněly kotle s vepřovým gulášem na meruňkách, kterému svůj um věnovali Charlieho andílci. Po prvním kotli se jen zaprášilo a na druhý byla opět velká fronta. Základní škola nám ve školní kuchyni uvařila vynikající kynuté knedlíky s meruňkami, paní Šmídová nadělala bramborové přesňáky s domácí meruňkovou marmeládou, pekařství Pešák – pan Křivka napekl koláčky s meruňkovou marmeládou a kostky z listového těsta s pudinkem a meruňkou, zdravá výživa U Eruwen připravila ochutnávku RAW meruňkového potěšení, pracovnice ekocentra po celou dobu trvání akce připravovaly specialitku – smažené meruňky v těstíčku. I když meruňkových dobrot bylo připraveno velké množství, vše nečekaně rychle zmizelo z pultů, posledním dostupným sortimentem zůstaly čerstvě připravované smažené meruňky.

V průběhu akce bylo pro návštěvníky připraveno několik aktivit. V Letohrádku byla připravena tvořivá dílnička, kde si děti s rodiči vyráběli krásné lapače snů dle své představivosti. Proběhla soutěž v pojídání syrových meruněk. Do soutěže pro dospělé se zapojilo šest statných mužů, loňské prvenství obhájil pan Němec, ale letos to bylo, jak sám uznal tak tak … měl totiž zdatné soupeře. Dětem chyběla odvaha, ale nakonec se přihlásili čtyři malí junáci a zdatně spolykali šest půlek syrových meruněk s minimálním časovým odstupem.

Za kulturní program patří poděkování ZUŠ Velké Pavlovice panu Mgr. Zbyňku Bílkovi, jeho studentkám s flétničkami a panu Jaroslavu Buchtovi s harmonikou a tradičními folklorními písničkami z našeho regionu.

Meruňky zrají na sluníčku, my chodíme po sluníčku a tak byl letošní ročník zaměřený i na vliv sluníčka na naše zdraví a díky spolupráci s Oborovou zdravotní pojišťovnou si mohli návštěvníci zdarma nechat prohlédnout pigmentová znamínka a vyšetřit zrak. Fronty byly téměř tak velké, jako na meruňkové dobroty.

Malý jarmark nabídl čerstvé lisované šťávy, zeleninové výrobky, zdravou výživu, různé druhy koření, výrobky ze dřeva a skleněné vitráže.

Velkopavlovické meruňkobraní roku 2017 je úspěšně za námi a velké poděkování patří všem, kteří se přičinili a přiložili ruku k dílu, všem, kteří přišli a svou přítomností nás podpořili.

Již nyní se můžete těšit na příští ročník a snad se umoudří i příroda a dopřeje nám velkou úrodu meruněk.

Text: Za Ekocentrum Trkmanka Zita Dvořáková / Foto: Oldřich Otáhal