Nová unikátní rozhledna v Kobylí umožní výhledy do kraje i vozíčkářům

Nová unikátní rozhledna v Kobylí umožní výhledy do kraje i vozíčkářům

Fotogalerie

P201809170413201.jpg P201809170413201.jpg
1. října 2018
Popis

Rozhledna ve tvaru spirály roste v těchto dnech na kobylském vrchu zvaném Homole ve výšce 334 metrů nad mořem. „Když jsem byl malý, tak mě sem vzal tatínek a tehdy mi říkal, že toto je nejvyšší bod široko daleko,“ vzpomíná architekt Jiří Vojtěšek. Teď bude vrch ještě o sedm a půl metru vyšší.

Jiří Vojtěšek v Kobylí vyrůstal. Jako kluk si na kopci porostlém vinohrady hrál, teď tam pracuje. „Z vrcholu bude vidět dokola 360 stupňů, což symbolizuje neustálý koloběh v přírodě,“ vysvětlil.

Z rozhledny budou vidět vinohrady i vrcholky Alp

Rozhleden a vyhlídek je už dnes v okolí osm. Obec proto chtěla něco netradičního. Dřevěný kruh bude stát na subtilních ocelových nohách. Schody nahradí nakloněná rovina. „Pokud budou podmínky opravdu velice dobré, tak směrem za Vrbicí určitě uvidíme rakouské větrníky a i vrcholky Alp,“ řekl nezávislý místostarosta obce Vlastimil Janda.

Kruhovým tvarem bude připomínat vyhlídka nad vinohrady například stezku v korunách stromů na Dolní Moravě nebo na Lipně. „Celým konceptem té stavby není jen samotný vrchol, ale je to samotná cesta, po které se dozvíme spoustu informací o Kobylí a jejím okolí. Na jednotlivých trámcích po obvodu bude vytvořený informační systém,“ popsal architekt Jakub Roleček.

Jak stavba pokračuje, se jezdí dívat i Pavel Poulík, který je na invalidním vozíku. Rozhledna bude unikátní i tím, že umožní přístup vozíčkářům. Poulík se proto už těší, jak se z vrcholu rozhlédne do krajiny. „Bude to moc dobré, vozíčkáři nikde takto nevyjedou,“ řekl.

Zbývající část konstrukce dovezou stavaři příští týden. V druhé polovině září pak položí poslední, pětistý hranol a ještě tento měsíc by měla být rozhledna otevřená pro veřejnost.

Autor pes

zdroj: CT24