Vinaři jdou na dřeň - otevřené sklepy ve Velkých Pavlovicích se letos zapojí do boje s rakovinou

Vinaři jdou na dřeň - otevřené sklepy ve Velkých Pavlovicích se letos zapojí do boje s rakovinou

Fotogalerie

K1024_K1024_Sdružení Šance, Foto Alena Skřipská 01.JPG K1024_K1024_Sdružení Šance, Foto Alena Skřipská 01.JPG
K1024_Sdružení Šance, Foto Alena Skřipská 02.JPG K1024_Sdružení Šance, Foto Alena Skřipská 02.JPG
K1024_Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic.JPG K1024_Spolek vinařů Víno z Velkých Pavlovic.JPG
18. dubna 2018
Popis

Každý čtvrtý pacient, který potřebuje k uzdravení dárce kostní dřeně, jej nenajde. Můžete se to však pokusit změnit a zapsat se do registru dárců. Stačí se 5. května 2018 od 9 do 14 hodin zastavit na radnici ve Velkých Pavlovicích a nechat si odebrat malý vzorek krve. Jedinou podmínkou je věk od 18 do 35 let a váha nad 50 kg.

„Vinaři jdou na dřeň je akce, která doplňuje jinak vysloveně radostnou záležitost Májových sklepů. Sejdou se zde lidé, kteří mají čas a chuť se bavit při víně. Chceme však upozornit, že bohužel ne všichni právě teď mají stejné štěstí, nejsou zdraví oni nebo jejich rodinní příslušníci. A místo zábavy se možná právě nyní bojí o život. Název vinaři na dřeň pak má vyjádřit, že vášní nás vinařů není jen naše práce, ale také život sám a tahle akce může pomoci k jeho záchraně,“ za organizátory říká Ing. Pavel Lacina ze zdejšího vinařství.

Každým rokem onemocní v naší zemi stovky lidí včetně malých dětí vážnými nemocemi, které jsou léčitelné transplantací kostní dřeně. Postupy jako je chemoterapie nabízejí často zlepšení stavu, mnohdy ale ne trvalé vyléčení. Transplantace krvetvorných buněk od zdravého dárce v těchto případech dává šanci na úplné uzdravení a návrat do plnohodnotného života, bohužel jich ale stále není dostatek. Proto se pavlovičtí vinaři rozhodli cestu zájemců o zápis do registru zjednodušit. Hosté oblíbeného festivalu vín se mohou zastavit u zdravotníků, kteří jim během krátké chvíle odeberou malý vzorek krve. Tento okamžik však může mít velký význam pro život někoho, kdo dárce pro transplantaci hledá. Akci pořádá Český národní registr dárců dřeně ve spolupráci s městem Velké Pavlovice a vinařským spolkem Víno z Velkých Pavlovic.

Kontakt pro média: Lubomír Zborovský

Tel.: +420 602 966 611, Email: lubos.zborovsky@seznam.cz