Cestou-necestou krásnou přírodou aneb z Kobylí až do Bořetic

Cestou-necestou krásnou přírodou aneb z Kobylí až do Bořetic

Fotogalerie

K1024_DSCN0863.JPG K1024_DSCN0863.JPG
Popis

Výlet začínáme v Kobylí, odkud se vydáme po turisticky značené trase. Projdeme se krásnou přírodou okolo přírodních rezervací Nosperk a Zázmoníky, vyšplháme na rozhlednu - Rozhledna pod Kraví horou a pak už si to zamíříme z kopce dolů do Bořetic. Posilníme se vydatným obědem ve vyhlášené restauraci místního hotelu - Hotel Kraví hora - stravovací zařízení a odpoledne strávíme odpočinkem ve wellness centru. No a večer? Vždyť jsme v Modrých Horách, tak jak jinak než u džbánku lahodného vínka.

Výlet je vhodný především pro pěší. Trasa je ovšem sjízdná i na kole (nejlépe horském). Celkem ujdeme přibližně 9 km.

Návštěva kobylského muzea a kostela sv. Jiří

Než se z Kobylí vydáme na cestu směr Bořetice, byla by škoda si neudělat čas alespoň na tyto památky:

Kostel sv. Jiří, na němž je unikátní především věž – kampanila (kdysi strážní místo), umístěná mimo loď kostela. Pokud projdeme kampanilou kolem kostela, otevře se nám nezapomenutelný výhled na siluetu Pálavy a okolní vesnice obklopené vinorodými stráněmi.

Kobylské muzeum Obecní Muzeum Kobylí v budově bývalé měšťanské školy. Prohlédnout si zde můžete expozici věnovanou historii obce a lidových tradic (zejména pak typické kroje). Součástí je i vinařská expozice (otevřeno: červen-srpen, neděle 14-17 hod., ostatní dny po telefonické domluvě: 519 431 709).

Putování po Kravihorské turistické stezce

• Od vlakové stanice v Kobylí vyrazíme po modře značené turistické stezce (směr Horní Bojanovice).

• Projdeme Panským lesem až k rozcestí U Boudy, lidově nazývané Fialka (od Kobylí vzdáleného asi 2,5 km). Tady sejdeme z modře značené trasy a vydáme se po asfaltové Kravihorské turistické stezce (směr rozhledna Kraví hora).

• Po cestě se budeme kochat krásami přírodních rezervací Nosperk a Zázmoníky (najdeme zde celou řadu chráněné fauny a flory, např. včelník rakouský).

• Překonáme nejvyšší bod našeho výletu – Horní ochozy (u PR Zázmoníky). Tady si můžeme odpočinout a nabrat druhý dech. Prezident recesistické zemičky Spolkové republiky Kraví hora zde totiž před časem nechal postavit Boží muka s posezením. Jako bonus na nás čeká neuvěřitelný výhled z hůry, a to dokonce i na nejvýše položenou vísku z pětice obcí Modrých Hor – Vrbice.

Z rozhledny Kraví hora až na vrcholky Pálavy

• Po svačině budeme putovat dále lesem a poté po kvalitní asfaltce, která navazuje na polní cestu. Dostaneme se až k místu Rozhledna pod Kraví horou. Neváhejme a vystoupejme na tuto 12 metrů vysokou stavbu, výhled stojí skutečně za to! Lze odtud vidět až na vápencová bradla Pavlovských vrchů.

• Dále se spustíme z kopce mezi terasami a vinicemi, po levé straně budeme míjet vinné sklípky (celkový počet 260) a dostaneme se tak až do Bořetic.

Návštěva rezidence samotného prezidenta

• V Bořeticích projdeme až k hotelu - Hotel Kraví hora, který je rovněž hradem prezidenta Svobodné spolkové republiky.

• V místní restauraci s letní terasou pod pergolou se odměníme vydatným obědem (certifikováno jako DOBRÁ RESTAURACE v programu Stezky dědictví). Na výběr máme speciality z české i moravské kuchyně.

Zasloužený wellness odpočinek a večer u vínka

• Odpoledne strávíme v hotelovém wellness zařízení. Pro kvalitní relax se nabízí:

o finská aroma sauna (80-100°C; součástí je ochlazovna se studenými střiky event. „ledopád“ vytvářející ledovou tříšť),

o parní lázeň (43-45°C; vlhký vzduch; specialita – mlha z koncentrátu jodové soli, vhodné na respirační onemocnění),

o vířivý a masážní bazén (teplota vody 35°C),

• Součástí je i tzv. tepidárium – odpočívárna (pro pobyt ve finské sauně či parní lázni; provoněn aroma esencemi).

• Cena za jednotlivé služby činí vždy 150 Kč,-/os./90. min., ubytovaní mají 20 % slevu.

• Večer strávíme ve vinném sklípku buď přímo na hotelu (možnost degustace vína), případně si uděláme procházku k vinným sklípkům, které jsme míjeli po cestě do Bořetic.