Cyklovýlet krajem Věstonické Venuše

Cyklovýlet krajem Věstonické Venuše

Fotogalerie

krajem vestonicke venuse.jpg krajem vestonicke venuse.jpg
Popis

Krajina pod Pálavskými vrchy, zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO, se nám pochlubí svojí krásnou a rozmanitou přírodou, vinohrady a bělostnými skalami tyčícími se nad vodní nádrží Nové Mlýny. Pálava nám rovněž nabídne možnost jedinečného zážitku v podobě tzv. kitingu. Projedeme místy, kde si pravěcí lidé rozdělávali svá ohniště, odhalíme pověsti Dívčího hradu, naobědváme se v bývalé Ditrichštejnské hájovně, navštívíme naleziště Věstonické Venuše a na zpáteční cestě zastavíme na nějakou moravskou specialitku ve vinařství, kde se natáčel film Bobule.

Trasa je dlouhá přibližně 40 km (měřeno od Velkých Pavlovic). Pojedeme převážně po cyklostezkách, pro které je nejvhodnější trekové kolo. Doporučujeme vzít si repelent!

Kiting u Novomlýnských nádrží

• Z Modrých hor se vydáme na kole směrem do Staroviček. Část trasy od Velkých Pavlovic pojedeme po nezpevněné komunikaci (při dobrém počasí je trasa bez problémů sjízdná).

• Ve Starovičkách projedeme kolem kostela sv. Kateřiny a budeme dále pokračovat do Šakvic (proslaveno u nás i v zahraničí dechovou hudbou).

• Odtud se dále vydáme po značené cyklostezce 5066 podél Novomlýnské nádrže (směrem k vísce Nové Mlýny). Po cestě budeme míjet kemp Unicamp a právě zde se nachází HARAKIRI kite centrum. Opravdový nadšenci zde mohou strávit celý zbytek dne (cena jednodenního kurzu 1999,- Kč). Pro ty, co chtějí ke kitingu přičichnout jen zlehka, je v nabídce dvouhodinový kurz (cena 999,- Kč). Nezapomeňme se však dopředu objednat (kontakt: 776 807 518, www.kite-kurzy.cz)!

Krajem lovců mamutů a za pověstmi Pálavy

• Od Novomlýnských nádrží pokračujeme dále po stejné cyklostezce. Projedeme Novými Mlýny přes řeku Dyji, poté se vydáme doprava podél břehu novomlýnských nádrží až do Pavlova.

• Pavlov byl podobně jako sousední Dolní Věstonice osídlen už v pravěku lovci mamutů. Je prohlášen za památkovou rezervaci, a to nejen díky zřícenině Děvičky. Dominantou obce je vedle zříceniny také kostel sv. Barbory s bílou zvonicí, které je viditelná již z dálky. Dále můžeme navštívit půvabný barokní vesnický hřbitov se sochou sv. Floriána – patrona hasičů, kominíků a zednářů.

• Z Pavlova jedeme dále po cyklostezce 5043 směrem do Dolních Věstonic. Po levé straně se nám odhalí Pavlovské vrchy v celé své kráse. Nad malebnou pálavskou krajinou se pak vypíná zřícenina hradu Děvičky (tzv. Dívčí hrady). Vypráví se, že se zde nachází velký poklad, který hlídá černý pes. Ve srázu pod zříceninou prosvítají tři vápencové sloupy (dle romantické pověsti tři zkamenělé dívky, dcery hradního pána). Před Dolními Věstonicemi (před penzionem U Langrů) budeme míjet tzv. Kalendář věků. Jedná se o sprašový profil a národní přírodní památku, kde byly nalezeny ohniště lovců mamutů.

krajem vestonicke venuse.jpg

Oběd v hájovně kardinála Ditrichštejna a objevení Venušiny krásy

• Protože nám už začíná kručet v žaludku, vydáme se nejprve na oběd. Nejlépe se zasytíme v restauraci Hájovna (historický objekt, kdysi Ditrichštejnská hájovna).

• Po obědě navštívíme hlavní cíl dnešního výletu – archeologickou expozici (základní vstupné 30,- Kč, otevřeno denně 8:00-17:00 mimo pondělí). Dostaneme se tak do věku lovců a mamutů a omrkneme řadu plastik Venušiny podoby. Pravou paleolitickou krásku zde však nespatříme. Originál je totiž uložen v Moravském zemském muzeu v Brně (její historická hodnota je vyčíslena na přibližně 40 milionů dolarů).

Zastavení ve Strachotíně

• Naskočíme opět na kolo a pojedeme po cyklostezce 5174, která vede mezi Střední a Dolní nádrží Nových Mlýnů. Před Strachotínem odbočíme doleva a objedeme Strachotínký rybník s okolními vinnými sklípky, kde nám nic nebrání udělat si malou přestávku a opájet se pohárkem vína a pohledem na krásné prostředí.

• Ve Strachotíně nás čeká hned několik zajímavých památek. Mezi nejvýznamnější a nejzajímavější bezpochyby patří:

• Kostel sv. Oldřicha (jeden z nejstarších gotických kostelů na Břeclavsku),

• Petrova louka (dnes zatopené místo, kdysi zde bylo slovanské opevnění a velkomoravské pohřebiště; údajně zde došlo k bitvě moravského panovníka Rostislava s východofranským panovníkem Ludvíkem Němcem, střetnutí skončilo mírovou smlouvu a uznáním samostatnosti Moravy)

• památník Velké Moravy (prozatím nedokončen; základní kameny položeny 2002 hned z několika moravských obcí; má mít podobu jehlanu jako symbol třech prutů panovníka Svatopluka a dvojitý kříž Cyrila a Metoděje).

A závěrem to vezmeme do Zaječí za moravskými lahůdkami!

• Ze Strachotína se vydáme podél břehu Nových Mlýnů (nejedná se o oficiální cyklostezku, ale celkem slušně sjízdnou panelku). Poté zamáváme Pálavě a odbočíme doprava na Velkopavlovickou stezku až do Zaječí.

• Zde nás čeká poslední přestávka ve vyhlášeném rodinném vinařství U Kapličky (stojí na kopci uprostřed vinic, ul. Vinařská 484), kde se natáčel i film Bobule. Pochutnáme si na moravských delikatesách a specialitách (grilované speciality, domácí škvarky, uzené maso a klobásky, zabíjačkové lahůdky, vypečená kachnička, výtečné grilované kolínko a mnoho dalších).

• Pokud máme ještě dostatek času, tak můžeme omrknout zdejší kamenný kostel sv. Jana Křtitele (údajně odsud vede tajná chodba).

Vzhůru do sedel, vyšlápneme posledních 7 kilometrů (po silnici II. třídy) a už se ocitáme v Modrých Horách, opět ve Velkých Pavlovicích.

FOTOZDROJ: www.malaliska.cz