Do pohádkové Lednice za Lichtenštejny

Do pohádkové Lednice za Lichtenštejny

Fotogalerie

zamek_lednice.jpg zamek_lednice.jpg
Popis

Pokud trávíme čas v Modrých Horách, byla by opravdová škoda nenavštívit jen asi 20 km vzdálený Lednicko-valtický areál, kterému se ne nadarmo říká perla jižní Moravy a je právem zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Neváhejme se tedy vypravit na skok do Lednice za Lichtenštejny, jejichž panství, majetek a bohatství nám skutečně učaruje. Navštívíme skvostný zámek, z arabského minaretu se pokocháme okolní krajinou a za pěkného počasí uvidíme i něco z Vídně. Jako panstvo se projedeme v kočáře a poplujeme po královské Dyji až do Janohradu. Vypravme se tedy společně do pohádky, do kouzelného kraje, který nám nabízí plnou náruč zážitků.

Zámek Lednice – aneb letní chata Lichtenštejnů

• Z Modrých Hor vyjedeme co nejdříve dopoledne, abychom dnešní bohatý program zvládli. Cesta autem by nám neměla zabrat více než půl hodiny. Zaparkovat můžeme na náměstí v Lednici asi 150 metrů od zámku.

• Vydáme se nejprve na Zámek Lednice, který ve své době sloužil jako letní sídlo Lichtenštejnů (trvalé sídlo ve Valticích). Jedná se o opravdový architektonický skvost a majestátné a honosné sídlo. Určitě si tedy nenechme ujít prohlídku (zámek je otevřen během hlavní sezony květen-srpen mimo pondělky 9:00-17:00; základní vstupné 150,- Kč). Uvidíte, že nebudete litovat! Možná budete pouze závidět původním majitelům.

• Interiéry zámku jsou totiž vskutku nádherné - unikátní lustr (15 metrů dlouhý, váží 700 Kg a má 116 ramen se svícemi), zámecká knihovna s točitým schodištěm (vyrobeno pouze z jediného stromu – dubu, není v něm žádný kov, žádné hřebíky, spojeno dřevěnými čepy).

• Navštívíme rovněž podzemí lednického zámku a umělou jeskyni (největší a nejstarší v Evropě).

Prohlídka zámeckého skleníku a dravých ptáků

• Poté se vydáme na prohlídku zámeckého skleníku, rovněž z dob Lichtenštejnů. Najdeme zde rostlinu, která se chlubí stářím 400-500 let (základní vstupné 60,- Kč; v sezoně květen-září otevřeno mimo pondělí 9:00-17:00).

• Projdeme se krásným zámeckým parkem a shlédneme letové ukázky dravců (červenec-srpen denně mimo pondělí v 11:30, 14:15, 16:30). Chov dravého ptactva zde má tradici již několik let (v současnosti asi 100 ptáků). Zahrady zámku patří mezi největší a nejkrásnější místa k předvádění letu dravců v Evropě.

Na oběd lze odskočit hned do několika nejbližších restaurací, například:

• My Hotel (Grand Moravia Restaurant, ul. 21. dubna 657, cca 400 metrů od zámku; česká a moravská kuchyně),

• Restaurace U Tlustých (ul. Pekařská 88, cca 400 metrů od zámku; oceněno šéfkuchařem Polreichem dvěma hvězdičkami; součástí je dětský koutek; speciality – jehněčí kolínko, perlička),

• Restaurace Onyx (ul. Malinovského 27, cca 300 metrů od zámku);

• Restaurace Obecní dům (Zámecké nám. 70, cca 200 metrů od zámku; česká a moravská kuchyně).

K arabskému minaretu v královském kočáře

• Po obědě prozkoumáme pohádkový minaret, který je údajně záměrně postaven na hlavní ose se zámkem tak, aby na něj bylo z minaretu vidět. Podle jedné z legend však prý mají lichtenštejnské památky celkově tvořit tajemný obrazec.

• K minaretu se můžeme dostat buď pěšky přes zámecké parky a rybníky. Romantičtější variantou je ovšem jízda v kočáře tažená koňským spřežením (základní lístek 80,- Kč; trasa Zámek-Minaret; květen-srpen kromě pondělka se jezdí každou půl hodinu).

• Není zcela jasné, proč byl zrovna v těchto končinách minaret vystavěn. Vypráví se, že lichtenštejnský kníže měl dobré vztahy s Arábií a taktéž se říká, že byl minaret postaven na truc mocipánům, kteří Lichtenštejnům nechtěli prodat pozemky.

• Pokud nejsme líní vyšlápnout něco málo přes 300 schodů do věže, otevře se nám pohled nejen na okolní parky, ale i Pálavu, Bílé Karpaty a vrcholek věže Svatoštěpánského dómu ve Vídni (základní vstupné 40,- Kč; v hlavní sezoně květen-září otevřeno denně mimo pondělky 9:00-17:00).

Putování po vodě se zakotvením na Janohradě

• Od minaretu nás čeká doslova kouzelná, bezmála hodinová, plavba po královské Dyji až k Janohradu (Janův hrad).

• Poplujeme lužním lesem a tajemnými meandry. Pokud nám bude přát štěstí, uvidíme kolonie volavek, kvakošů, početnou populací bobrů i želvy nádherné (základní lístek 120,- Kč, tel.: 603 516 358, http://www.1plavebni.cz).

• Tuto umělou zříceninu pro Lichtenštejny projektoval Joseph Hardmunth. Ano, je to ten stejný mistr, co vymyslel tužku! Janohrad své době sloužil jako lovecký zámeček.

• Po prohlídce hradu (základní vstupné 50,- Kč; otevřeno květen-září denně mimo pondělí 9:00-16:15) se můžeme občerstvit ve zdejším bistru a vydáme se zpět, tentokrát pěšky po žluté turistické trase (k zámku asi 3 km).

• Cestou budeme míjet Lovecký zámeček, který, jak již název napovídá, sloužil pánům z Lichtenštejna jako myslivna. Interiér je však veřejnosti nepřístupný.


Teď už nám nezbývá nic jiného než se rozloučit, pohádce odzvonit a vydat se zpět do Modrých Hor. Pokud máme ale přece jen náladu a do setmění je daleko, navštivme ještě Lázně Lednice (ul. Břeclavská 700), kde můžeme vyzkoušet řadu příjemných relaxačních procedur (více info na www.lednicelazne.cz).


FOTO ZDROJ: www.lednice.org