Napoleonovi v patách osobním vozem

Napoleonovi v patách osobním vozem

Fotogalerie

vrch santon.jpg vrch santon.jpg
Popis

Kdo z Vás by neznal Napoleona Bonaparte I., jednoho z nejslavnějších francouzských vojevůdců a císařů a výraznou postavu evropských i světových dějin. Při svých legendárních válečných taženích zanechal výraznou stopu také na jižní Moravě, na místě zvaném Slavkovské bojiště. Napoleon zde v roce 1805 rozdrtil vojska tehdejší koalice a ocitnul se na vrcholu své slávy. Hned na několika místech v okolí městečka Slavkov u Brna si teď připomínáme toto Napoleonovo vítězství. Vydejte se proto s námi po jeho stopách a prožijte výjimečný den na místech bitevní vřavy a poznejte, kde se tato velká historická událost odehrávala. Dýchne na Vás tajuplnost těchto míst a vcítíte se do kůže vojáků francouzské a rusko-rakouské armády bojujících proti sobě na život a na smrt!

Výlet začínáme opět v Modrých Horách,

které jsou od Slavkovského bojiště vzdáleny, co by kamenem dohodil. Nejrychleji se sem dostanete autem po dálnici D2 a následně D1, nicméně i bez dálniční známky na místo dojedete během 45 minut. U každého z objektů pak lze bez problémů zaparkovat. Šlápnout ale můžete taky směle do pedálů svého kola a vydat se krajinou vinic a polí až na Žuráň, což je místo našeho prvního zastavení na cestě po Napoleonových stopách.

Návrší Žuráň

bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře. Právě odtud vydal 2. prosince v 8:30 rozkaz k útoku na Pratecké výšiny. Napoleon měl z tohoto návrší celou bitvu jako na dlani a mohl ji tak velmi dobře takticky kočírovat. V současnosti zde najdete památník v podobě kvádru z roku 1930, na jehož horní ploše je umístěna bronzová plastika mapy bojiště s rozložením všech bojujících armád podle stavu v 7:00 hodin ráno a také francouzské proklamace před bitvou. Výjimečnost tohoto místa také spočívá v tom, že je exteritoriálním územím Francouzské republiky v České republice.

Vrch Santon

Ze Žuráně se po silnici 430 (směr Vyškov) přesuneme jen kousek na vrch Santon, který býval staroslovanskou osadou nazývanou Padělek. U Santonu opět bez problémů zaparkujete. Během bitvy u Slavkova měl Santon strategickou pozici, kdy se stal hlavním opěrným bodem levého křídla francouzské armády a stanovištěm 18 dělostřelců. Vrch byl během bitvy opevněn třemi pásy zákopů. Podle tradice prý název Santon dali kopci Napoleonovi vojáci, protože jim připomínal vrch stejného jména, s nímž se před léty setkali při svém tažení v Egyptě. Nelze však vyloučit, že název Santon je zkrácené a zkomolené francouzské jméno Saint Antoine – Svatý Antonín. To by mohlo mít vazbu ke kapličce, která byla na vrcholu kopce postavena roku 1700. Francouzští vojáci ji před bitvou strhli a v roce 1832 byla znovu vybudována. V její těsné blízkosti je dnes umístěna také věrná replika francouzského děla z doby slavkovské bitvy.

Stará pošta

Dalším zastavením je na naší cestě tzv. Stará pošta postavená v roce 1785, na kterou se ze Santonu dostanete opět po silnici 430 (směr Vyškov). Právě na Staré poště měl Napoleon nejprve stěžejní válečnou poradu před bitvou, pak byla pošta hlavním stanovištěm ruského generála a konečně po bitvě samotné zde Napoleon nocoval a přijal zde rakouského knížete k uzavření příměří. Na Staré poště je v současnosti přístupná muzejní expozice plná dobových exponátů (otevřeno je jen po předchozí domluvě). Vedle muzea jsou v objektu také koňské stáje a jezdecké výběhy, kde si nesmíte nechat ujít alespoň krátkou projížďku na konících.

Jelikož se přiblížil čas oběda, tak si můžete na Staré poště zajít na jídlo do místní restaurace, která vznikla obnovením původního historického prostoru. Vznikla tak rustikální restaurace s jedinečnou atmosférou a dobovým interiérem. V menu naleznete tradiční domácí jídla české i moravské kuchyně. Pokud Vás hlad až tolik netrápí, tak můžete nasednout do auta nebo sednout na kolo a přemístit se do Slavkova u Brna.

Slavkov u Brna

Zde najdete hned několik restaurací, které vaří tradiční českou a moravskou kuchyni. Zajímavým zpestřením našeho výletu by ale mohl být oběd v Zámecké restauraci Austerlitz, která je umístěna v několika salóncích přímo na zdejším zámku. A právě zámek ve Slavkově u Brna je naší další zastávkou.

Zámek Slavkov

Zámek Slavkov – Austerlitz je národní kulturní památkou a patří mezi TOP cíle jižní Moravy. V budově zámku na Vás čekají pozoruhodné interiéry plné monumentálních stropních maleb a nástěnných fresek. Shlédnout zde můžete také část rozsáhlé tzv kounicovské galerie (dle majitele zámku a sběratele uměleckých děl Václava Antonína Kounice), jejíž součástí byly v minulosti i díla slavných evropských autorů (v důsledku požárů a krádeží již zbylo jen torzo sbírky). Určitě nevynechejte ani oratoř zámecké kaple sv. Křže, které dominuje oltář a realistické sochy andělů. Poslední část zámku tvoří zámecké podzemí unikátní svou rozlehlostí a expozicemi řemesel a tehdejšího života ve městě. Po prohlídce zámku se určitě vydejte do zámeckých zahrad a obdivujte krásu květin a stromů z celého světa, které jsou v parku poskládány do kouzelné mosaiky.

Golfové hřiště

Milovníkům golfu je u zámeckého parku k dispozici osmnáctijamkové golfové hřiště s vynikajícími tréninkovými podmínkami a zázemím. Hřiště je charakteristické modelovaným terénem s množstvím hlubokých pískových překážek, nepravidelným prouděním větru a dlouhou sezonou. Pokud golfu příliš neholdujete, tak si můžete v areálu zámku vyzkoušet střelbu ze sportovních zbraní v tunelové zámecké střelnici. A pokud ani toto není Váš šálek kávy nebo jste na výletě s malými dětmi, tak se můžete zajít svlažit na místní koupaliště, které je hned vedle zámecké zahrady. Vybaveno je klasickými hřišti na plážový volejbal, házenou, fotbal, tenis a stolní tenis. K dispozici máte brouzdaliště a bazén pro plavce i neplavce.

Mohyla míru

Na koupališti se ale příliš nezdržujte, protože na nás čeká ještě památník Mohyla míru, který má v sezoně otevřeno jen do 17:00. Ze Slavkova u Brna se sem dostanete nejlépe po silnici 416 a 417 (cesta na památník je po celou dobu dobře značena). Zaparkovat můžete na zdejším hlídaném parkovišti. Mohyla míru je dominantou a přirozeným středem slavkovského bojiště. Vystavěna byla s ideou mírového poslání. Není totiž věnován ani hrdinným vítězům či statečným poraženým, nýbrž ctí čest všech obětí legendární bitvy. Hned vedle památníku je umístěna multimediální expozice zachycující nejen detailní průběh celé bitvy, ale také období od vypuknutí Velké francouzské revoluce až po předvečer bitvy. Celý program Vás svým realistickým řešením vtáhne přímo do dějiště bitvy a umožní Vám tak prožít bitvu téměř na vlastní kůži. Expozice je ideálním výukovým místem pro děti i dospělé, aby se o celé bitvě dozvěděli co nejvíce.

A Mohyla míru byla také posledním zastávkou na naší cestě za Napoleonem. Poznali jste nejvýznamnější místa, kde Napoleon trávil čas a kde se odehrála jedna z nejslavnějších bitev v evropských dějinách. Území kolem Slavkova u Brna ale není jen dějištěm této historické události, ale také místem s tajemným geniem loci, který se zde od té doby vznáší ve vzduchu.

Zpět do Modrých Hor

Vydejme se tedy zpět do Modrých hor, zasedněme k číši dobrého vína v jednom z místních sklípků a debatujme nad lahodnou chutí tohoto jedinečného moku, který na jižní Moravě obdivoval i Napoleon.

Copyright © 2011 Ellen Repíková