Po stopách pánů z Klobouk busem

Po stopách pánů z Klobouk busem

Fotogalerie

K800_Canon 071.JPG K800_Canon 071.JPG
Popis

Z Modrých Hor (start nejlépe v Němčičkách) se vydáme pěšky nebo na kole stopami šlechticů z Klobouk. Nezapomeňme si však vhodnou obuv (budeme šplhat do kopce až k hradu) a velkou svačinu (jen stěží natrefíme na hospůdku či restauraci). V Boleradicích se zastavíme na nejstarším - doposud obdělávaném - vinohradu na Moravě a když budeme mít štěstí, tak z něj ochutnáme nějaký ten vzorek. V Morkůvkách pak omrkneme muzeum věnované památce pilota Františka Peřiny. Výlet zakončíme v Kloboukách u Brna a dozvíme se, jak tato obec vůbec přišla ke svému jménu.

Celá trasa činí přibližně 15 km (Němčičky-Klobouky, zpět autobusem).

Pokud se nám však nechce tolik namáhat lýtkové svaly, můžeme si to trochu usnadnit a výlet zkombinovat s autobusovou dopravou mezi jednotlivými obcemi.

Výšlap k hradu pánů z Klobouk

• Z Modrých Hor se vydáme od Němčiček podél vinohradu směrem do Boleradic. Po tom, co ujdeme asi necelé 4 km, narazíme na naučnou stezku „Na Pasekách“ (u silnice do Horních Bojanovic), která nás povede do kopce (asi 1,5 km) až ke zřícenině hradu pánů z Klobouk. Zříceninu nechal v roce 1210 vystavět Lev z Klobouk. Stezka je doprovázena informačními panely, ze kterých se dozvíme zajímavosti o místě samotném a také o blízkém okolí.

• Hrad nebyl ve své době nijak veliký, ale zato jediný široko daleko. Dochovaly se z něj jen základy ve tvaru obdélníků, což byla ve středověku rarita.

Návštěva nejstaršího vinohradu na Moravě

• Ze zříceniny pokračujeme dále do Boleradic, kde si uděláme zastavení hned u několika památek:

• Kostel sv. Jana Křtitele (nejstarší a největší památka, kterou nechal postavit Lev z Klobouk),

• Kaple sv. Rocha (viditelná ze všech míst v obci; nachází se na cestě k rozhledně),

• Areál vinných sklepů Tihelňa (vznikl v prostorách bývalé cihelny = tihelny; v tomto malebném zákoutí se nachází celkem 13 sklepů; pravidelně se zde koná vinobraní či Otevřené sklepy).

• Vinařství v Boleradicích má skutečně dlouhou tradici, nachází se zde údajně nejstarší vinohrad na Moravě (datuje se k roku 1934). Péče o tento starý vinohrad představuje obrovskou dřinu, jelikož se až dodnes obdělává po staru, tedy vkleče. Požádejte si o prohlídku, případně ochutnávku vína přímo ve vinohradu (doporučujeme Frankovku nebo Neuburské; www.vinarstvikorab.cz; tel: 739 089 104).

• U vinařů se setkáme skutečně s velmi osobním přístupem, právě možná „díky“ tomu, že se o Boleradicích moc neví a není tady „přeturistováno“. Boleradice jsou mimo jiné proslaveny široko daleko svým ochotnickým divadlem s vlastní budovou (tradice více než sto let, divadelní štafeta stále úspěšně pokračuje z generace na generaci).

• Kdo má dostatek sil, může si vyšlápnout na rozhlednu Nedánov (zacházka přibližně 3km) Jedná se třetí nejvyšší vrchol po Pálavě na jižní Moravě – 368 m.n.m.. Kdysi zde býval ropný průzkumný vrt.

Zastavení v muzeu „generála nebe“ Františka Peřiny

• Dalším bodem na naší cestě jsou sousední Morkůvky, kam se můžeme případně svézt autobusem (linka 541, jezdí 1x za hodinu, čas: 8 min., základní lístek 8,- Kč). V Boleradicích se zastavíme hlavně na Boleradickém mlýně.

• Morkůvky jsou známy rodištěm proslulého pilota 2. světové války Františka Peřiny, o němž se více dozvíte v místním muzeu věnovaném jeho životu s řadou zajímavostí a modely letadel (prohlídku je nutno domluvit předem: www.morkuvky.cz, tel: 519 423 609; základní vstupné 15,- Kč).

Jak to bylo s pány z Klobouk a s obcí Klobouky u Brna?

• Z Morkůvek už je to jen 3 km do naší cílové stanice – Klobouky u Brna. Koho už však zmáhá únava, může se opět vydat autobusem (linka 541, 1x za hodinu, čas: 7 min., základní lístek 8,- Kč).

• Novodobé dějiny Klobouk u Brna se datují od 13. století, kdy zde stávala malá víska beze jména. Pověst říká, že se tady chtěl usadit významný feudální pán a sudí hradského brněnského obvodu, již zmiňovaný Lev. Po jeho příjezdu se náhle ve vsi zvedl silný vítr a odnesl mu z hlavy klobouk. Vesnice tedy na památku dostala svoje jméno a Lev byl od té doby zvaný „z Klobouk“. Páni z Klobouk pak měli značný podíl na rozkvětu obce a celého okolí.

• Přímo na klobouckém náměstí si můžeme prohlédnout renesanční zámek, ve kterém v současnosti sídlí muzeum s bohatými národopisnými sbírkami. Kdysi na zámku občas přespával i prvorepublikový prezident T.G.M..

• Významnou památkou je i funkční větrný mlýn, který je posledním dochovaným z osmi mlýnů v Kloboukách (na prohlídku je nutno se objednat: tel.: 774 324 254; základní vstupné 30,- Kč). Dále můžeme navštívit kapli sv. Barbory z dob baroka nebo katolický a evangelický kostel.

Po prohlídce města se vydáme zpět do Modrých Hor. Dopředu si ovšem zjistíme autobusové spojení a pohlídáme si poslední odjezdy (linka 551, 37 min. – do Němčiček, základní lístek 24,- Kč; bus zastavuje ve všech pěti obcích Modrých Hor).