Putování za vínem a tajemstvím Templářů

Putování za vínem a tajemstvím Templářů

Fotogalerie

Boretice_Hotel Kraví hora s turisty.jpg Boretice_Hotel Kraví hora s turisty.jpg
Popis

Z Bořetic přes Vrbici a dále pak do Čejkovic

Vydejme se ve šlépějích řádu opředeného tajemstvím a těšme se na skutečně dobrodružnou cestu, na které se budeme opájet nejen vínem! Vycházíme z Bořetic přes Vrbici a dále pak do Čejkovic, kde se přesuneme v čase až do středověku. V přítmí a chládku templářských sklepů poodhalíme některé záhady, uslyšíme řadu legend a uvidíme největší sud na víno, který se dosud používá. Určitě by taky byla škoda nesvlažit hrdlo lahodným mokem, kterým se templáři proslavili. Prostředí čejkovických sklepů k tomu přímo vybízí. V zámecké restauraci na nás potom čekají gastronomické speciality rytířského řádu. Odpoledne nás cesta povede okolo starého dřevěného mlýna až do další templářské obce Mutěnice, kde se s templáři rozloučíme a vrátíme se nazpět do modrohorské současnosti. A co by to bylo za modrohorskou současnost, kdyby v ní večer nefigurovalo vínko a případně i relaxace v bořetickém wellness zařízení.

Trasa měří přibližně 20 km, lze jí projít po svých, ale i na kole.

Připravme se na výšlap krajem vinic!

Vyrazíme pěšky z Modrých Hor – Bořetic - po cyklostezce Krajem André

Vyrazíme pěšky z Modrých Hor – Bořetic - po cyklostezce Krajem André, která nese jméno vína, jež vzniklo ve zdejších Velkých Pavlovicích (křížením Frankovky a Svatovavřineckého). Stezka sice vede celou dobu do kopce až do sousední Vrbice, vynaloženou námahu nám ovšem víc než kompenzuje rozhled do nádherné viniční krajiny.

Zastavení ve Vrbici

• Pokud jsme Vrbici doposud neměli příležitost navštívit, tak si zde určitě prohlédněme kostel sv. Jiljí a pak také unikátní vinné sklepy stojící až v 7 patrech nad sebou (sklípky jsou tesány do pískovce).

• Právě zde se rodí nejlepší červená vína Moravy, doporučujeme ochutnat třeba cuvée, jemuž daly Modré hory jméno.

• U sklepů se nachází dále tzv. Alpská kaplička, která je na vyvýšeném místě, aby ji nezavál sníh a tzv. Vodní kaplička s pitnou vodou, kde se můžeme osvěžit.

• Poté budeme pokračovat dále po modře značené turistické trase až do Čejkovic, kde si uděláme delší zastávku.

Odhalení tajemství templářů v Čejkovicích

• Nejprve se podíváme na dům T.G. Masaryka (dnes muzeum), kde prvorepublikový prezident trávil svoje dětství a mládí.

• Poté se vydáme na návštěvu k templářským rytířům, kteří sem přišli již ve 13. století. Templářské sklepy se nacházejí v bezprostřední blízkosti Masarykova domku, nemůžeme je tedy minout (nezapomeňme se však dopředu objednat na prohlídku: 518 309 011, email: info@templarske-sklepy.cz.; možnost řízené degustace!)

• Sklepy uvidíme v původní podobě, jak vypadaly kdysi. Dnes je přístupno 650 metrů sklepení, které je tak velké, že v něm projede ozbrojený jezdec na koni a vůz plně naložený zbožím.

• Uvidíme rovněž největší, doposud používaný sud na víno a dozvíme se řadu legend, jimiž jsou sklepy opředeny. Jedna z nich vypráví, že odsud vede tajná chodba až do slovenské Skalice (20 km). Skutečností ovšem zůstává, že další z tajných chodeb vede k Templářské tvrzi, která byla vybudována jezuity.

• Protože nám už po takovéto prohlídce zajisté vyhládlo a potřebujeme načerpat síly na další úsek cesty, zastavíme se v místní zámecké restauraci. Doporučujeme ochutnat vydatnou templářskou polévku (z vína a masa podávaná v chlebovém bochánku; údajně se vaří až půl dne). Můžeme zde také okoštovat víno z galerie vín a jako specialitu zakousneme upečené jablíčko ve skořicovém cukru.

Starý mlýn a Starý Poddvorov

• Vydáme se opět na cestu, po turisticky značené stezce směrem do Starého Poddvorova. Cestou míjíme dřevěný větrný mlýn, který si rozhodně vevnitř prohlédněme (So+Ne od 10:00-17:00, ostatní dny po telefonické domluvě: 518 372 123). Vypráví se, že jej dal postavit mutěnický občan, který mezi Mutěnicemi a Hodonínem našel vojenskou pokladnu a stal se z něho boháč. Zajímavostí zůstává, že mlýn byl kdysi celý otočný, aby byly lopatky vždy nastaveny větru.

• Po prohlídce mlýna pokračujeme v cestě až do Starého Poddvorova. Obec je široko daleko známá vyšíváním lidových krojů, vyškrabáváním velikonočních vajíček a svérázným nářečím. Ze Starého Poddvorova se konečně vydáme do naší cílové stanice, do Mutěnic.

Na skok k mutěnickým „bůdám“

• Mutěnice jsou rovněž slavná vinařská obec, kde mají na rozvoji vinařství podíl templáři.

• Mutěnice se mohou pochlubit vinnými sklípky, kterých lze napočítat na pět set. Místní jim říkají „Bůdy“ (najdeme je na okraji obce pod Mutěnickými vinohrady). Sklep od sklepa se liší jak stářím, tak provedením. Řada z nich se může pochlubit originálním slováckým zdobením, ornamenty či škrabanými grafity.

• Mutěnice jsou rovněž zajímavé pestrostí a bohatostí pěstování širokého spektra odrůd vín. Zastavme se tedy a dopřejme si pohárek!

• Z koštovačky se vydáme směrem k železniční stanici, kde sedneme na první vlak zpět do Bořetic.

Zasloužený odpočinek v bořetickém hotelu

• Po tomto náročném výletu můžeme večer strávit v bořetickém hotelu Kraví hora, kde mají vyhlášenou restauraci certifikovanou CzechSpecials s letní terasou.

• V hotelu si dopřejeme také trochu relaxu v místním wellness zařízení (finská aroma sauna, parní lázeň, masážní a vířivý bazén; cena za vše 150 Kč,-/os./90. min.; ubytovaní mají 20 % slevu).