Slovácko sa poznává aj baví

Slovácko sa poznává aj baví

Fotogalerie

lazne hodonin.jpg lazne hodonin.jpg
Popis

Slovácko, to nejsou jenom vinné sklípky, pestrobarevné kroje, slavnosti a živoucí tradice. Současné Slovácko je daleko bohatší a nabízí mnoho míst pro rodinnou dovolenou se spoustou atrakcí pro celou vaši rodinu. V našem výletu vám nejprve ukážeme královské město Kyjov, odkud pocházejí ty nejzdobnější lidové kroje, zastavíme se na zámku v Miloticích, který se stal tolik oblíbený u českých filmařů pro natáčení pohádek. Pokračovat budeme do nedalekých Ratíškovic, kde na Vás již čeká zaparkovaná šlapací drezína na Baťově důlní dráze. Navštívíme hodonínské ZOO nebo zajedeme do Mikulčic na Slovanské hradiště a vrátíme se tak zpět do doby před více než tisíci lety. Náročný den zakončíme v příjemném prostředí nově zrekonstruovaného dubňanského koupaliště nebo využijeme služeb hodonínských lázní a pročistíme zde tělo i ducha. „Tož neváhejte a vydajte se s nama na výlet do srdce Slovácka ...“

Z Modrých Hor

Z Modrých Hor vyjíždíme hned ráno po snídani a míříme směr Kyjov po silnicích 421 a 422. Výlet můžeme absolvovat autem nebo na kole. Za celý den najezdíme něco kolem 80 kilometrů, ale jedná se o úseky rovinaté s častými zastávkami u vybraných turistických cílů, takže jej zvládnou i méně zdatní cykloturisté. S parkováním v jednotlivých zastávkách není žádný problém, všude jsou dostatečně velká parkoviště, úschovny kol nebo alespoň stojany, do kterých si kolo můžete zamknout. Pro ty z vás, kdo pojedou na kole, doporučujeme vynechat prohlídku Kyjova, abychom zvládli během dne navštívit všechny ostatní cíle.

Kyjov

První zastávkou je tedy královské město Kyjov. Obdivovat zde můžete především renesanční zámeček se sgrafitovou výzdobou, dnes sídlo Vlastivědného muzea, v jehož interiérech jsou nainstalovány expozice věnované historii Kyjovska, okolní přírodě a místní etnografii. Na kyjovském náměstí stojí za pozornost především půvabná renesanční radnice a barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie při bývalém kapucínském klášteře. Dámy jistě neodolají návštěvě některého z malých obchůdků, kterých je přímo na náměstí velká spousta. V horkých dnech si zde určitě nezapomeňte koupit zmrzlinu pro načerpání energie do zbytku dne. Informace o celém regionu a všech zajímavých místech v okolí Vám pak ochotně poskytnou na turistickém informačním centru, které sídlí rovněž na náměstí.

Milotice

Z Kyjova se přesuneme po silnici 432 do šest kilometrů vzdálených Milotic, kde na nás již netrpělivě čeká bílá paní, aby nám ukázala interiéry i exteriéry zdejšího zámku. Státní zámek Milotice je právem nazýván perlou jihovýchodní Moravy. Vznikl v 16. století přestavbou středověké tvrze. Postupem času zde byl vybudován celý zámecký areál s francouzskou barokní zahradou, bažantnicí, oranžérií, jízdárnou a konírnou. Při jeho návštěvě se určitě projděte zámeckou zahradou, která se siluetou budovy zámku vytváří nádherné místo pro svatební fotografie a filmové pohádky. V interiérech stojí za zmínku především reprezentativní freskový sál nebo expozice moravského sochařství v barokní oranžerii.

Ratíškovice

Z Milotic pokračujeme dále do Ratíškovice opět po silnici 432. Naším cílem je zde totiž šlapací drezína na Baťově důlní dráze. Z projížďky na drezíně si vaše děti i vy samotní odnesete mimořádný zážitek. Železniční trať dříve sloužila k přepravě uhlí z dolů Tomáš a I. Máje do výklopníku v Sudoměřicích, odkud uhlí putovalo po Baťově kanálu do Otrokovic. Trasa určená pro drezíny je dlouhá 3km a propojuje dvě vinařské stezky Podluží a Moravskou vinnou. V blízkosti trati (cca. 2 Km) se nachází koňská farma, kam si můžou ti z vás, kterým už kručí v břichu, zajít na oběd. Alternativou je pak restaurace Na mlýně v Ratíškovicích nebo pak až vybrané hodonínské gastropodniky, kde umí opravdu dobře připravit moravskou kuchyni.

Hodonín

Hodonín je odsud vzdálený po silnici 432 přibližně 8 km. Hned na začátku města budete po levé ruce míjet hodonínské lázně, kam se možná ještě ve zbytku dne vrátíte. Nicméně naší další zastávkou je až hodonínské ZOO, jedno ze tří největších na jižní Moravě. V příjemném prostředí lužního lesa se zde chová asi 450 kusů zvěře ve více než 150 druzích. Mezi nejvýznamnější expozice patří mořský svět, okouzlující jedinečnou krásou mořské fauny a korálových útesů, pavilon opic a pavilon exotického ptactva. Součástí zahrady je i dětské ZOO, areál s několika druhy zvířat „na pohlazení“, kam mají přístup i děti. V pokladně si dokonce můžete zakoupit krmení pro zvířata a můžete je volně nabízet jak zvířatům v dětské ZOO, tak kozám a koním v dalších výbězích. Prohlídka zahrady o rozloze 7,5 ha trvá jednu až dvě hodiny, ovšem s dětmi se pravděpodobně zdržíte déle. Na nejmenší návštěvníky totiž čeká dětský koutek a nově vybudované dětské hřiště (v sezoně pak další atrakce – skákací hrad, motorky, vláček nebo kolotoče). Zoologickou zahradu najdete v jihozápadním okraji města v městské části Bažantnice. Bezplatné parkoviště je asi 200 metrů od hlavního vchodu. Vstupné je v hlavní sezoně 80,- Kč za dospělého a 50,- Kč za dítě.

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Alternativou pro hodonínské ZOO je návštěva Slovanského hradiště v Mikulčicích, kam se z Hodonína dostanete po silnici 55 směrem na Břeclav. Slovanské hradiště patří právem mezi TOP cíle jižní Moravy. Jedná se o velkomoravský raně středověký památník z doby 8. a 9. století s rozlehlou akropolí, předhradím a podhradími. V pavilonech jsou k vidění základy kostelů, hrobové jámy nebo kopie vzácných sbírkových předmětů. V terénu jsou pak prezentovány základy 8 dalších kostelů a knížecího paláce. Součástí areálu je půvabný lesopark a členitý terén mikulčické údolní nivy s lužními lesy a přírodními krásami. Památka usiluje o zápis na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Bezplatné parkoviště je nedaleko hlavního vchodu. Vstupné je v hlavní sezoně 50,- Kč za dospělého a 25,- Kč za dítě.

Koupaliště v Dubňanech

Poslední zastávkou na naší cestě po Slovácku je nově zrekonstruované koupaliště v Dubňanech. Z Hodonína je to přibližně 9 km po silnici 431. Po dlouhém dni Vám jistě přijde vhod menší osvěžení! K dispozici je vám bazén pro plavce i neplavce, brouzdaliště pro nejmenší, tobogán, skluzavka nebo vodní hřib. Slunit se můžete na travnaté ploše kolem bazénů. Aktivním členům naší výpravy přijde vhod stolní tenis, ruské kuželky, plážový volejbal nebo nohejbal. Parkoviště je hned u vstupní brány a otevřeno je až do 21:00. Vstup je pro dospělého 40,- Kč a pro dítě 30,- Kč.

Lázně Hodonín

Pokud ale zrovna nemáte v oblibě veřejné plovárny, tak můžete zbytek dne strávit v Lázních Hodonín. Základním přírodním léčivým zdrojem je jodobromová voda zvaná solanka, která patří mezi nejkvalitnější vody v Evropě. Jodobromová voda má vysoký obsah jodových solí s nízkou mineralizací. Bývá přirovnávána k vodě z Mrtvého moře. Má jedinečné léčebné, preventivní a regenerační účinky. Těží se z vrtů téměř 2 km hlubokých, tedy nejhlubších v ČR. Procedury tu lze nakoupit dle volného výběru 7 dní v týdnu. Mezi ty nejžádanější patří jodobromové, pelyňkové, ovesné, konopné nebo rašelinové koupele, dále masáže, lymfodrenáže, lávové kameny nebo aroma masáže. Na procedury je lépe se dopředu objednat, provozní doba je do 19:00 (kromě neděle, kdy končí v 17:00)

Večerní návštěva vinného sklípku v Modrých Horách

Tak a máme za sebou další den na jižní Moravě! Spoustu jsme toho viděli i prožili, s dětmi nebo kamarády jsme se pobavili a na závěr se i trochu zrelaxovali před večerní návštěvou vinného sklípku v Modrých Horách. Neboť tak je nejlépe ukončit tento příjemný den, u sklenky dobrého moravského vínka!

Copyright © 2011 Ellen Repíková

Fotozdroj: www.s-projekt.cz