Müller Thurgau

Müller Thurgau

Fotogalerie

Muller Thurgau1.JPG Muller Thurgau1.JPG
Muller Thurgau2.JPG Muller Thurgau2.JPG
Popis

Synonyma: Riesling - Silvaner, Rivaner, Rizlink szilvani, Müller Thurgau bianco.

Původ odrůdy: Odrůdu vyšlechtil H. Müller roku 1882 v německém Geisenheimu, pocházel ovšem z kantonu Thurgau ve Švýcarsku, kam se záhy přestěhoval. Semenáč byl tedy vyselektován až ve Švýcarsku roku 1891. Ačkoliv se původně mělo jednat o křížení Ryzlinku rýnského se Sylvánským zeleným, v poslední době převládá názor, že jde spíše o křížení Ryzlink rýnský x Madlenka královská. V registraci od roku 1941.

Charakteristika: List je velký, hladký, pěti-sedmilaločnatý, s výraznými lyrovitými výkroji.Bazální výkrojek je lyrovitý, lehce překrytý s průsvitem. Řapík je středně dlouhý, načervenalý. Hrozen je středně velký až velký, kuželovitě-válcovitý, středně hustý. Průměrná hmotnost hroznu je 129g.Dužnina je řídká s jemnou muškátovou příchutí. Plodnost je vysoká 10 - 15 t.ha -1, cukernatost v moštu je 17 - 20 °NM, obsah kyselin je 6 - 8 g.l -1 . Na polohu i půdy není odrůda náročná. Hodí se pro většinu vedení, snáší dobře dlouhý i krátký řez. Vhodné jsou podnože „SO 4", „T 5C", „125 AA" a „5 BB". Víno je příjemné, harmonické, s jemným muškátovým aroma, odrůdové chuti. Pro nižší obsah kyselin se odrůda často používá i ke kupážím s ostatními kyselejšími bílými víny.

Muller Thurgau2.JPG

Barva: zelenožlutá

Odrůda: je středně bujného růstu. Raší i kvete středně raně, dozrává od poloviny září. Odolnost k houbovým chorobám i mrazům je nízká.