Muškát Ottonel

Muškát Ottonel

Fotogalerie

Muskat Ottonel1.JPG Muskat Ottonel1.JPG
Muskat Ottonel2.JPG Muskat Ottonel2.JPG
Popis

Odrůda francouzského původu, kterou vypěstoval ze semene Robert Moreau v Anger, je pravděpodobně křížencem odrůd Chrupka bílá a Muškát žlutý. Mezi tradiční oblasti pěstování této odrůdy patří Alsasko ve Francii a Maďarsko, nicméně se s ním setkáme ve všech vinařských oblastech Evropy. U nás je to jen okrajová odrůda (0,3 % na veškeré ploše vinohradů ČR).

Charakteristika odrůdy

Pro pěstování odrůdy jsou vhodné chráněné teplé polohy. Potřebuje záhřevné, kypré, živné a hluboké půdy. Výnos je kolísavý a nižší, pohybuje se v rozmezí 5 až 12 t/ha.

Období sklizně: od poloviny září

Charakteristika vína

Vína Muškátovu Ottonelu mohou být plná a harmonická, pokud mají příznivý obsah kyselin a jsou-li reduktivně vyškolena s co možná nejnižším stupněm okysličení. Ale často se setkáváme s víny přívlastkovými z přezrálých hroznů, která postrádají úměrné množství kyselin, jsou široká, s vyššími barevnými odstíny a s hořkým odchodem. K dosažení vysoké jakosti vína musí mít vinař dostatečné technologické zkušenosti s touto odrůdou. Podle zkušeností z Rumunska (Murfatlar) nebo z Rakouska (Burgenland) je možné vytvořit z přezrálých hroznů této odrůdy vynikající přírodní dezertní vína s obsahem zbytkového cukru

Barva: světle žlutá

Vůně: jemná, muškátová

Chuť: jemná, lehká, kratší, muškátová

Ve vůni a chuti můžeme hledat: růži, muškát

Vhodnost ke skladování: malá – víno je vhodné spotřebovat mladé, pokud je ještě svěží, protože mívá nižší obsah kyselin.

Muskat Ottonel2.JPG

Stolování:

Vína Muškátu Ottonelu se nejčastěji kombinují s předkrmy z husích jater nebo se sladkými dezerty, obecně pak k méně výrazným jídlům. Mohou sloužit jako lehký suchý aperitiv. Jeho harmoničnost a výrazné aroma lahodí zvláště ženám a dívkám.

Možná nevíte, že:

víno se také pěstuje jako stolní hrozen.