Pálava

Pálava

Fotogalerie

Palava 1.jpg Palava 1.jpg
Popis

Původ odrůdy: Jedná se o českou odrůdu, vyšlechtil ji J. Veverka a kol., křížením odrůd Tramín červený x Müller Thurgau v roce 1953 ve Velkých Pavlovicích. V registraci od roku 1977.

Charakteristika: Plně vyvinutý list je středně velký, mělce pětilaločnatý, s mírně překrytým bazálním výkrojem. Čepel listu je zvlněná, kožovitě vrásčitá, vespod hustě ochlupená. Řapík je krátký, lehce narůžovělý. Hrozen je středně velký, kuželovitý, hustý. Průměrná hmotnost hroznu je 134g. Bobule je středně velká, kulatá. Dužnina je šťavnatá tramínového aroma.

Barva: červenošedá

Odrůda: je středně bujného růstu, réví pomaleji vyzrává. Raší středně raně, kvete středně pozdně, dozrává v první polovině října. Odolnost k houbovým chorobám je střední, je citlivá zejména na padlí révové pro dosti husté olistění a zahuštění keře. Plodnost je dostačující 8 - 11 t.ha -1, cukernatost v moštu je 19 - 23 °NM, obsah kyselin je 7 - 11 g.l -1. Odrůda je vhodná zvláště do teplých a slunných poloh, půdy vyžaduje hluboké, záhřevné a přiměřeně vlhké. Hodí se pro většinu vedení. Vhodné jsou podnože „SO 4", „T 5C" a „CR 2". Víno je harmonické, plné, aromatické, podobné Tramínu, od kterého se liší poněkud vyšší kyselinkou, kterou Tramín postrádá.