Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský

Fotogalerie

Ryzlink rynsky1.JPG Ryzlink rynsky1.JPG
Ryzlink rynsky2.JPG Ryzlink rynsky2.JPG
Popis

Synonyma: Riesling weiss, Rheinriesling, Riesling Blanc, Petit Riesling, Rhine Riesling, Weisser Riesling, Johannisberger, Rheingauer, Rajnai Rizling, Fehér Rajnai, Kleigelberger, Rosslinger, Gentile Aromatique, Grasevina Rajnska.

Původ odrůdy: Pochází pravděpodobně z Porýní, kde vznikla zřejmě jako semenáč ze samovolného zkřížení plané révy vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris) s některou z dřívějších místních odrůd. V ČR je povolena od roku 1941.

Charakteristika: List je středně velký, okrouhlý, zvlněný, značně tuhý, pětilaločnatý. Vespod listu je hustěji ochlupený. Rapíkový výkrojek je lyrovitý, většinou uzavřený. Řapík je středně dlouhý, mírně narůžovělý. Hrozen je malý až středně velký, válcovitě-kuželovitý, hustý. Průměrná hmotnost hroznu je 110g. Bobule je malá až střední, kulatá. Slupka je pevná, dužnina značně řídká, lehce aromatické chuti.

Ryzlink rynsky2.JPG

Barva: žlutozelená

Odrůda: má bujný růst, vyzrávání dřeva je velmi dobré s vysokou mrazuvzdorností. Raší i kvete pozdně, zraje začátkem až v polovině října. Odolnost k houbovým chorobám je střední. Plodnost středně vysoká 9 - 11 t.ha -1, cukernatost v moštu je 17 - 20 °NM, obsah kyselin je vyšší 10 - 14 g.l -1. Odrůda je náročná především na slunné a záhřevné polohy, na půdy příliš vysoké nároky nemá. Nesnáší vyšší obsah CaCO 3 v půdě. Hodí se pro většinu vedení, vhodné jsou delší tažně. Doporučují se podnože „SO 4", „CR 2" a „125 AA". Na bujně rostoucích podnožích a při intenzivním hnojení dusíkem, dochází ke sprchávání. Víno je vynikající jakosti, vůně muškátovépřipomínající vůni kvetoucích lip. Chuť je plná, harmonická, peprně kořenitá či až medová, vyniká zvláště po ležení vína v sudě nebo v láhvi. Mladá vína mají výraznější kyselost. Nejvyšší jakosti vína se dosáhne při přezrání hroznů pozdními sběry.