Ryzlink vlašský

Ryzlink vlašský

Fotogalerie

Ryzlink vlassky1.JPG Ryzlink vlassky1.JPG
Ryzlink vlassky 3.jpg Ryzlink vlassky 3.jpg
Ryzlink vlassky1.JPG Ryzlink vlassky1.JPG
Ryzlink vlassky 2.JPG Ryzlink vlassky 2.JPG
Popis

Synonyma: Welschriesling, Riesling Laski Italico, Rizling, Graševina, Olasz Rizling, Italico, Bielasladka Grašica, Grašavina Talijanska, Talijanskij Risling.

Původ odrůdy: Původ Ryzlinku vlašského, předpokládám, není zcela znám. Pochází z Francie, pravděpodobně z oblasti Champagne u Remeše a do Rakousko-Uherska se dostala až přes německý Heidelberg, přestože pojem „Welsch" v Rakousku znamenal „cizí" (rozuměj italský). V registraci je od roku 1941.

Charakteristika: List je středně velký, světle zelený, hladký, středně hluboce troj až pětilaločnatý, na okraji s výrazně ostrými zoubky, vespod je slabě obrvený. Bazální výkrojek je lyrovitý, otevřený. Řapík je poměrně dlouhý, narůžovělý.

Hrozen je středně velký, válcovitý, hustý, na dlouhé stopce, často s křidélkem rovněž na delší stopce. Průměrná hmotnost hroznu je 112g. Bobule je malá až středně velká, kulovitá. Slupka je tenká, ale pevná. Dužnina je šťavnatá, velmi řídká, plné chuti.

Ryzlink vlassky 3.jpg

Barva: zelenožlutá

Odrůda: je středního růstu a dostatečně mrazuvzdorná. Raší, kvete i zaměká velmi pozdně. Zrání hroznů je také velmi pozdní a to začátkem až v polovině října. Je citlivější na padlí révové a plíseň šedou za vlhkého podzimu. Odrůda dobře snáší vápenité půdy. Výnosy jsou pravidelné a vysoké 9 - 12 t.ha -1, cukernatost v moštu je 16 - 20 °NM, obsah kyselin je vyšší 10 - 14 g.l -1. Vyžaduje dobré slunné polohy vzhledem k pozdnímu zrání odrůdy. Na půdu žádné zvláštní nároky nemá. Hodí se pro většinu vedení, vhodné jsou delší tažně. Doporučovány jsou podnože „SO 4", „CR 2", „125 AA" a „K5 BB". Víno je plné, harmonické, má svěží kyseliny, jemné aroma, připomínající luční kvítí u vyzrálých vín až lipový květ. Vína z hroznů Ryzlinku vlašského jsou vhodná pro výrobu šumivých vín.