Veltlínské zelené

Veltlínské zelené

Fotogalerie

vetlinske zelene.jpg vetlinske zelene.jpg
Popis

Synonymum: Grüner Veltliner, Grün Mus- kateller, Weissgipfler, Zőld Muskotaly, Zőld veltelini, Ranfol Bianco, Valteliner Vert, Zleni Veltinac, Bělošpičák, Ryvola bílá.

Původ odrůdy: Pravděpodobně pochází z Rakouska, ani severní Itálii nelze však s určitostí vyloučit. Křížení není známo. V registraci od roku 1941.

Charakteristika: List je středně velký, okrouhlý, výrazně pětilaločnatý se středně hlubokými výkroji. Čepel listu je lehce vrásčitá, vespod jemně ochlupená. Bazální výkrojek je lyrovitý, otevřený, často i velmi lehce překrytý. Řapík je středně dlouhý, mírně narůžovělý. Hrozen je středně velký až velký, kuželovitý, křídlatý, hustý. Průměrná hmotnost hroznu je 147g. Bobule je středně velká, kulatá, zelenožlutá. Dužnina je šťavnatá, sladké chuti. Odrůda je středního růstu. Raší i kvete středně raně, dozrává začátkem až v polovině října. Je citlivá na padlí révové, plíseň révovou a jarní mrazíky. Plodnost je střední až vysoká 10 - 14 t.ha -1, cukernatost v moštu je 17 - 20 °NM, obsah kyselin je 8 - 10,5 g.l -1 . Odrůda není příliš náročná na stanoviště ani na půdu. Hodí se pro většinu vedení, snáší dobře i krátký řez. Vhodné jsou podnože „SO 4", „CR 2", „LE K1" a „125 AA". Víno je harmonické, extraktivní a plné. Vůně je jemně muškátová až medově lipová. Chuť je plná, kořenitá s příjemnou hořčinkou, z kamenitých půd až mandlová.