Slovácký dvůr - vinný sklípek v Němčičkách

Související objekty

Slovácký sklep - vinný sklípek v Němčičkách

Slovácký sklep - vinný sklípek v Němčičkách
Vítáme Vás v našem vinném sklípku - SLOVÁCKÝ SKLEP v Němčičkách. Historie našeho rodinného selského vinného sklepa sahá na počátek 19. století, bílá malba a modrá podrovnávka řadí vinný sklep s žúdrem k tradičnímu slováckému stylu. Náš sklípek se nachází v okrajové části modrohorské obce Němčičky ...
Více informací >>

Ubytování Slovácký dvůr

Ubytování Slovácký dvůr
Vinařská obec Němčičky se nachází v jižní části hanáckého Slovácka, jedné z národopisných podoblastí Moravského Slovácka. Slovácký dvůr je selského rázu s hospodářským dvorem, prostory tohoto stavení slouží k hospodaření ve vinohradnictví a vinařství už pro několik generací rodiny Stávkovi. Můžete zde také přenocovat ...
Více informací >>

Ranch Black Rose - koně v Němčičkách

Ranch Black Rose - koně v Němčičkách
Vyjíždky kočárem mezi vinicemi Modrých Hor. Po domluvě lze zařídit návštěvu sklepa s ochutnávkou vín. Krásný dárek k životnímu jubileu, nebo také využití kočáru ve svatební den ...
Více informací >>

Slovácký dvůr - vinný sklípek v Němčičkách
Aktuálně otevřeno: Ne

Fotogalerie

02.jpg 02.jpg
01.jpg 01.jpg
06.JPG 06.JPG
05.JPG 05.JPG
07.JPG 07.JPG
08.JPG 08.JPG
09.JPG 09.JPG
10.JPG 10.JPG
11.JPG 11.JPG
12.JPG 12.JPG
13.JPG 13.JPG
18.JPG 18.JPG
21.JPG 21.JPG
24.JPG 24.JPG
25.JPG 25.JPG
31.jpg 31.jpg
32.jpg 32.jpg
DSC_0922.jpg DSC_0922.jpg
DSC_0926.jpg DSC_0926.jpg
DSC_0932.jpg DSC_0932.jpg

Více >>
  • Velkopavlovická podoblast

Kontakt

Němčičky 267, 691 07, Němčičky
Telefon: 776 333 216
Kontaktní osoba: Filip Stávek

Popis

Slovácký dvůr je selského rázu s hospodářským dvorem, prostory tohoto stavení slouží k hospodaření ve vinohradnictví a vinařství už pro několik generací rodiny Stávkovi.

Historie

05.jpg Vinařská obec Němčičky se nachází v jižní části hanáckého Slovácka, jedné z národopisných podoblastí Moravského Slovácka. Vinné sklepy na Slovácku jsou typické svými bílými fasádami s modrou podrovnávkou. Podobně jako u obydlí se i ve vchodu lisoven – „presúzů" nacházelo "žudro", často dochované do dnešních dní. Mnohé lisovny ohromují svými mohutnými trámovými stropy a ve sklepech s dřevěnými bečkami, cihlovou nebo jinak zpevněnou podlahou čeká na návštěvníky lahodný vinný mok.


V současnosti se lidé na hanáckém Slovácku oblékají o svátečních chvílích do pompézních lidových krojů, které se vyznačují přebujelou pestrostí výšivek a maleb, objemnou siluetou sukní, které se neustále zkracují, a bujarým mašlením všech krojových součástí, což má prezentovat „bohatost kraje“, vlastní „invenci“ nositele, která se často redukuje na kopírování vlivu sousedních národopisných regionů.


01.jpg Starší nositelé kroje oblékají spíše konfekční selský polokroj z období první poloviny dvacátého století, který je sice méně zdobný, ale svou praktičností a funkčností lépe koresponduje s dobou, kdy bylo oblékání kroje každodenní součástí života na moravském venkově. Naštěstí se však i v dnešní době najdou milovníci tradiční lidové kultury hanáckého Slovácka, kteří našli zalíbení v původních písních, tancích a krojích svých předků. Tito nadšenci si pořizují zdejší kroj v podobě, jakou měl ve svém vrcholném období, tedy v letech 1830–1850, a vzdávají tak čest jeho mimořádné řemeslné a tvůrčí (především v případě výšivky) úrovni a neokázalé kráse.


Hody-08_07[1].07._0211.jpg V písních se odráží smutné i radostné chvíle lidského života. Častými motivy jsou láska, válečné události, práce a plody přírody... Tradiční tance na hanáckém Slovácku jsou zachovávány do dnešních dnů, jedná se o slovácký verbuňk, hanáckoslováckou skočnou a starodávný obřadní hodovní tanec - zavádku. K nejstaršímu hudebnímu doprovodu patří gajdošská a hudecká muzika, kterou od konce 18. století začal doprovázet cimbál. Cimbálové muziky byly v druhé polovině 19. století vytěsněny štrajchem a ve 20. století zcela převládla dechová hudba. Dnes se na hanáckém Slovácku uplatňují dechové kapely i cimbálová muzika.


DSC_0967.jpg

V každé obci hanáckého Slovácka se udržují různé kulturní, folklorní a vinařské slavnosti. Patří mezi ně krojované hody, vinobraní, vinařské dny, otevřené sklepy, košty vín a pálenek, dožínky, fašaňk, krojové plesy a další. Region má i svůj národopisný festival, nazvaný „Kraj bez stínu“, který je od roku 1976 pořádán v obci Krumvíř.

Degustace vín Ano, na objednávku.
Zvláštnosti

Prohlídka vinic s panoramaty /200-300 m od sklepa/

Kuchyně
  • Ano, na objednávku - Pravá moravská kuchyně
Toalety: Přímo v objektu
Ubytování
  • Ne, možnost zajištění.
Parkování

5 parkovacích míst u objektu.

Poskytované služby: dětský koutek, hřiště, rezervace ubytování v okolí, úschovna cenných předmětů, úschovna jízdních kol, úschovna kočárků, vstup se zvířetem, zahrádka.

Živá hudba
  • Ano, na objednávku
Zábavný program
  • harmonikář, * cimbálová muzika, * taneční pár /ukázka tanců ze Slovácka a pomezí/, * prohlídka vinic s panoramaty /200-300 m od sklepa/, * teplé jídlo /výběr z 13 možností /
Kapacita k posezení 50
Možná nevíte, že
  • Malebná vesnička je známá udržováním lidových tradic a zvyků doprovázených celoročně pestrými kulturními a vinařskými akcemi.
Jak se k nám dostanete

Najdete nás na Jižní Moravě mezi Brnem a Břeclaví. Do Němčiček se dostanete nejlépe tak, že využijete sjezd z dálnice D2 v Hustopečích, vydáte se směrem na Břeclav, po 400 metrech za benzinkou SHELL odbočíte doleva a přes Horní Bojanovice Vás ukazatele přivedou přímo k nám.

...vinný sklípek - Slovácký dvůr se nachází 90 kroků zpět do obce od slováckého sklepa.